FLTWC0311-14-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 14AWG 600V WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
FLTWC0311-14-9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyester
Jacket (Insulation) Diameter:0.089" (2.26mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:135°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C2064A.12.04
C2064A.12.04
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 100'
1550 WO001
1550 WO001
HOOK-UP STRD 24AWG WHT/ORG 1000'
2853/1 WH001
2853/1 WH001
HOOK-UP SOLID 26AWG WHITE 1000'
G540 FOUR AXIS STEP MOTOR CONTROL
50VDC 3.5A 4-AXIS STP MTR CTRL
FLTWC0311-14-9
FLTWC0311-14-9
HOOK-UP STRND 14AWG 600V WHITE