82A0811-16-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 2000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
82A0811-16-9 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759, FlexLine
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:259/40
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.079" (2.01mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:2000.0' (609.6m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C