FM10-SMD16-NONO
Manufacturer
SMD Sensors
VIGOR # :
Description
DUAL SWITCH 10" LONG 1" NPT, EXT
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
FM10-SMD16-NONO PDF
Type Description
Series:FM10-SMDX-XXXX
Package:Box
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Dual Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.5
Switch Actuation Level:1.25", 8.75" (31.75mm, 222.25mm)
Mounting Type:Male 1" (25.4mm) NPT
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:125°C
Voltage Rating:120VDC, 250VAC