SSF67A25B100
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
SWITCH 2 LEVEL SS NO/NC .6A
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
SSF67A25B100 PDF
Type Description
Series:SSF67
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NC
Current:600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.8
Switch Actuation Level:0.984", 3.937" (25mm, 100mm)
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:135°C
Voltage Rating:120VDC, 240VAC