AB1600B902
Description
1600 MHZ CAVITY BANDPASS FILTER
DataSheet
AB1600B902 PDF
Part Status:Active
Frequency:1.6GHz Center
Bandwidth:50MHz
Filter Type:Band Pass
Ripple:0.5dB
Insertion Loss:1dB
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module, SMA Connectors
Size / Dimension:5.520" L x 2.220" W (140.21mm x 56.39mm)
Height (Max):1.300" (33.02mm)