MPD30-48S15
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 30W/ VOUT:15
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPD30-48S15 PDF
Type Description
Series:MPD30 (30W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):30 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)