MPM15-48S15W
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 15W/ VOUT:15
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPM15-48S15W PDF
Type Description
Series:MPM15W (15W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)