QAE150-48S24W
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 120W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
QAE150-48S24W PDF
Type Description
Series:QAE150W (132W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):16.5V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)