PDL06-48S24W
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 6W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PDL06-48S24W PDF
Type Description
Series:PDL06W (6W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):250mA
Power (Watts):6 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:87%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:CB, CE, cURus
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TEP 160-4813
TEP 160-4813
DC DC CONVERTER 15V 195W