MPP10-24S24B
Description
ISOLATED / 10W/ VOUT:24
DataSheet
MPP10-24S24B PDF
Type Description
Series:MPP10 (10W)
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):416mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:CB, CE, cURus, FCC
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RS-2405D/H3
RS-2405D/H3
DC DC CONVERTER +/-5V 2W