RED40-24S24W
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 40W/ VOUT:24
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RED40-24S24W PDF
Type Description
Series:RED40W (40W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.666A
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)