FKC08-48S33
Description
ISOLATED/8W /VOUT:3.3
DataSheet
FKC08-48S33 PDF
Type Description
Series:FKC08 (8W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):6.6 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:80%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)