MPP03-48S15A
Description
ISOLATED / 3W/ VOUT:15
DataSheet
MPP03-48S15A PDF
Type Description
Series:MPP03 (3W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):200mA
Power (Watts):3 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:86.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)