PDH02-12S15
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 2W/ VOUT:15
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PDH02-12S15 PDF
Type Description
Series:PDH02 (2W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):134mA
Power (Watts):2 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:84%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:14-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)