HSR01-48S3P3
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3.3W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
HSR01-48S3P3 PDF
Type Description
Series:HSR01
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):72V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):3.3 W
Voltage - Isolation:500 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:82.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:3-SIP Module
Size / Dimension:0.48" L x 0.34" W x 0.69" H (12.1mm x 8.6mm x 17.5mm)