EUR01-12S15
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 990MW
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EUR01-12S15 PDF
Type Description
Series:EUR01 (1W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):10.8V
Voltage - Input (Max):13.2V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):66mA
Power (Watts):990 mW
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:76%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-SIP Module
Size / Dimension:0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)