MPP10-24D05WA
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 10W/ VOUT:5
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPP10-24D05WA PDF
Type Description
Series:MPP10W (10W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A, 1A
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)