MPH02-12S15
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 2W/ VOUT:15
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPH02-12S15 PDF
Type Description
Series:MPH02 (2W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):134mA
Power (Watts):2 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:82%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:16-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:0.96" L x 0.57" W x 0.40" H (24.3mm x 14.4mm x 10.2mm)