MPM20-24D12W
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 20W/ VOUT:12
DataSheet
MPM20-24D12W PDF
Type Description
Series:MPM20W (20W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):833mA, 833mA
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:88.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)