LCD30-24S12
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
LCD30-24S12 PDF
Type Description
Series:LCD30 (30W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):30 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)