FKC08-110S12W
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 8W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
FKC08-110S12W PDF
Type Description
Series:FKC08W (8W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):160V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):666mA
Power (Watts):8 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)