TRC-075S070ST
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVR CC AC/DC 54-108V 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
TRC-075S070ST PDF
Type Description
Series:TRC-075 (75W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:54 ~ 108V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.91" L x 2.66" W x 1.44" H (150.0mm x 67.5mm x 36.5mm)