TRC-120S490ST
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 14-24V 4.9A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
TRC-120S490ST PDF
Type Description
Series:TRC-120 (120W)
Package:Bag
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:14 ~ 24V
Current - Output (Max):4.9A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:89%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.48" L x 2.66" W x 1.44" H (190.0mm x 67.5mm x 36.5mm)