BTA201-600E/L02EP
Description
BTA201-600E/L02/TO-92/STANDARD
DataSheet
BTA201-600E/L02EP PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):12.5A, 13.7A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):12 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)