SPXI04.5TXB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 4.5A
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
SPXI04.5TXB PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® SPXI
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:In Line
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):4.5A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1.5 kV
Response Time:Fast Blow
Applications:Solar (Photovoltaic)
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, gPV, UL, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:30kA
Package / Case:Cartridge, Inline, Double Ended
Size / Dimension:0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm)