LPS-RK-300SP
Description
FUSE CRTRDGE 300A 600VAC/300VDC
DataSheet
LPS-RK-300SP PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):300A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:2.360" Dia x 11.630" L (59.94mm x 295.40mm)