RJS 700SHORT
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 700MA 600VAC RADIAL
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
RJS 700SHORT PDF
Type Description
Series:RJS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount
Current Rating (Amps):700mA
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Applications:Telecom
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:60A
Package / Case:Radial Bend Cylinder
Size / Dimension:0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)