BK1/S505-2.5-R
Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK1/S505-2.5-R PDF
Type Description
Series:S505
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:16.6
Approval Agency:BSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)