0313.375HXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0313.375HXP PDF
Type Description
Series:313
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:1.23
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE BOARD MNT 2.5A 32VAC 63VDC
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG
SR-5-100MA-BK
SR-5-100MA-BK
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL
0313.375HXP
0313.375HXP
SiT3372AI-4E3-25NH96.000000Y
SiT3372AI-4E3-25NH96.000000Y
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ HCSL
SLIDING FRAME HAN 16B, FLOATING
9C04021A0R00JLHF3
9C04021A0R00JLHF3
RES SMD 0 OHM JUMPER 1/16W 0402