02391.25VXEP
Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
DataSheet
02391.25VXEP PDF
Type Description
Series:239
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):1.25 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:19.525
Approval Agency:CE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)