0235.125MXP
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
0235.125MXP PDF
Type Description
Series:235
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):125 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.00273
Approval Agency:CE, CSA, KC, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL
FUSE CERAMIC 2A 1000VDC 5AG
0298125.UXT
0298125.UXT
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK
0235.125MXP
0235.125MXP
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
CONN TERM BLK END PLATE RAIL BLU
2062AL12111
2062AL12111
CONN SMP PLUG STR 50 OHM SMD
KD-2
KD-2" X 5"-25
TAPE FILM AMBER 2" X 5"