MCAS015.XP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 15A 32VDC 1 PC CARD
Catalog
Fuses
DataSheet
MCAS015.XP PDF
Type Description
Series:MCASE™
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):15 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Color:Gray
Size / Dimension:0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)