SL12-1R308
Manufacturer
Ametherm
VIGOR # :
Description
ICL 1.3 OHM 20% 8A 13MM
Catalog
Inrush Current Limiters (ICL)
DataSheet
SL12-1R308 PDF
Type Description
Series:SL12
Package:Bulk
Part Status:Active
R @ 25°C:1.3 Ohms
Tolerance:±20%
Current - Steady State Max:8 A
R @ Current:43 mOhms
Diameter:0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:0.307" (7.80mm)