PTGL10AR3R9M3P51B0
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 56V 260MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
PTGL10AR3R9M3P51B0 PDF
Type Description
Series:POSISTOR®, PTGL
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Type:Ceramic
Voltage - Max:56V
Current - Max:2 A
Current - Hold (Ih) (Max):260 mA
Current - Trip (It):470 mA
Time to Trip:-
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):3.9 Ohms
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.413" Dia x 0.157" T (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)