PTGL05AS270K6B51A0
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 140V 134MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
PTGL05AS270K6B51A0 PDF
Type Description
Series:POSISTOR®, PTGL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Type:Ceramic
Voltage - Max:140V
Current - Max:1 A
Current - Hold (Ih) (Max):134 mA
Current - Trip (It):178 mA
Time to Trip:-
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):27 Ohms
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.177" T (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)