16R600GU
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
16R600GU PDF
Type Description
Series:POLY-FUSE®, 16R
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:16V
Current - Max:100 A
Current - Hold (Ih) (Max):6 A
Current - Trip (It):10.2 A
Time to Trip:3.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):28 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.421" L x 0.118" W (10.70mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.673" (17.10mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)