MF-RX110/72-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.1A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MF-RX110/72-2 PDF
Type Description
Series:Multifuse®, MF-RX/72
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:72V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):1.1 A
Current - Trip (It):2.2 A
Time to Trip:8.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):380 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.427" L x 0.122" W (10.84mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.662" (16.84mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)