PRG18BB221MS1RB
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 16V 14MA 0603
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
PRG18BB221MS1RB PDF
Type Description
Series:POSISTOR®, PRG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Type:Ceramic
Voltage - Max:16V
Current - Max:90 mA
Current - Hold (Ih) (Max):14 mA
Current - Trip (It):29 mA
Time to Trip:-
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):220 Ohms
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)