SMAJ250A-H
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 250V 405V SMA
DataSheet
SMAJ250A-H PDF
Type Description
Series:SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):250V
Voltage - Breakdown (Min):279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)