TLD6S24AH
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
4600W,10V-43V SURFACE MOUNT TRAN
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TLD6S24AH PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):118A
Power - Peak Pulse:3600W (3.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)