3.0SMCJ75CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 75V 121V SMC
DataSheet
3.0SMCJ75CATR PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):75V
Voltage - Breakdown (Min):83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):24.8A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)