SMB8J17CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 17V 27.6V DO214AA
DataSheet
SMB8J17CA-E3/5B PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
Voltage - Breakdown (Min):18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):29A
Power - Peak Pulse:800W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)