PESD3V3S1UB,115
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3.3V 20V SOD523
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PESD3V3S1UB,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):5.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):18A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:330W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:207pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TA)