SMCJ33CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 33V 69.7V SMC
DataSheet
SMCJ33CA-TR PDF
Type Description
Series:SMCJ, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:69.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):143A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)