
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 15V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 16V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 28V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 3000A (3kA) (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of PTVS3-015C-TH is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 6V 10.3V DO215AA
TVS DIODE 9V 15.4V DO219AB
TVS DIODE 25.6V 41.4V DO204AR
TVS DIODE 15V 28V AXIAL
TVS DIODE 15.3V 25.2V DO204AL
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
WIRE DUCT SLOTTED 2PC SCRW 6.56'