SMA4F64AY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
400 W, 64 V TVS IN SMA FLAT
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMA4F64AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB6FxxAY
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:134V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):17A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)