GG0402055R042P
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 5V 16V 0402
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
GG0402055R042P PDF
Type Description
Series:GiGUARD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):5V
Voltage - Breakdown (Min):5.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:16V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:60W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:5pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C