
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 60V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 66.7V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 96.8V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 4.1A |
| Power - Peak Pulse: | 400W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | 110pF @ 1MHz |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | SMA |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5000 |
Current price of 1SMA60CAT3G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO214AA
TVS DIODE 75V 121V DO214AA
TVS DIODE 17.1V 27.7V 1.5KE
TVS, 400W, 60V, BIDIRECTIONAL
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS SMD
XTAL OSC VCTCXO 38.8800MHZ
XTAL OSC VCXO 625.0000MHZ LVDS