SMDJE14A
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 14V 23.2VC 3000W SMD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMDJE14A PDF
Type Description
Series:SMDJE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
Voltage - Breakdown (Min):15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):129.3A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)