SMAJ160A M2G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 160V 259V DO214AC
DataSheet
SMAJ160A M2G PDF
Type Description
Series:SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.2A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)